یکی از رایج‌ترین و در عین حال مهم‌ترین سوالاتی که افرادی که به تازگی وارد عرصه بازرگانی و صادرات و واردات شده اند این است که مدت زمان ترخیص کالا چه ققدر است و به چه صورت انجام می‌گیرد. از آن جایی که این مسئله می‌تواند تاثیر بسیار زیادی در زمان سوددهی پروژه‌های مختلف داشته باشد به همین جهت باید توجه ویژه ای نسبت به این زمان داشته باشیم. همچنین می‌دانید که صادرات و واردات کالا یکی از پرهزینه ترین کارهایی است که در کشور می‌توان انجام داد هر کسی بسته به شرایط و ضوابط تعیین وقت باید از همان ابتدا به مدت زمان ترخیص کالا فکر کند تا متحمل هزینه‌های اضافی نشود. اگر شما هم قصد دارید تا با مدت زمان ترخیص و خروج کالا از گمرک به همراه قوانین آن آشنا شوید، پیشنهاد می‌کنیم این مطلب را از دست ندهید و تا انتها همراه گروه بازرگانی گزدرازی باشید.

احتمالاً می‌دانید که راس های تجارت در هر کشوری غالباً به صادارات و واردات آن کشور بر می‌گردد و لازم به ذکر است که نسبت به سایر کسب و کارهایی که در کشور وجود دارد، از درامدهای بسیار بیشتر نیز برخوردار است؛ اما باید بدانید که این روش از تجارت هم دارای قلق‌های خاصی است و همچون سایر کسب و کارها از چالش‌های فراوانی و بزرگی تشکیل شده است.

اگر کسی نتواند برای مقابله از این چالش‌ها راهی پیدا کند، قطعاً در همان اوایل مسیر این کار با شکست مواجه می‌شود. به همین سبب است که پیشنهاد می‌شود قبل از این که پا به عرصه صادرات و واردات بگذارید، حتماً و حتماً قوانین آن را مطالعه کنید و بدون آشنایی به قوانین مربوطه به این عرصه وارد نشوید چرا که شما وقتی با قوانین و مقررات این کار آشنا باشید پیش از استارت و شروع کار می‌توانید با بارنامه ریزی پیش بروید در مدت زمانی خیلی کوتاه به سودهای کلان دست پیدا کنید.

همان طور که گفتیم انجام صادرات و واردات چالش‌های بسیاری را در مسیر خود دارد که از این چالش‌ها می‌توان به مراجعه به گمرک، انجام تشریفات خاص اداری، ارائه اسناد و مدارک ترخیص کالا، دریافت مجوزهای واردات و صادرات کالا و در نهایت ترخیص کالا از گمرک اشاره کرد. این چالش‌ها هر کدام به نوبه‌ی خود می‌توانند وقت و هزینه‌ی زیادی را از شما بگیرند و اگر نتوانید برنامه ریزی درستی در انی چالش‌ها نداشته باشید، ضرر زیادی را متحمل خواهید شد.

به عنوان مثال یکی از اصلی ترین سوالاتی که ممکن است برای شما یا هر تاجر دیگری که در حوزه‌ی صادرات و واردات کار می‌کند، پیش بیاید این است که مدت زمان ترخیص کالا به چه صورت است. یا برای این که بتوانیم بار خود را از گمرک در سریع‌ترین زمان ممکن خارج کنیم، نیاز به چه قدر زمان داریم. شما بایستی در همان ابتدا به گونه ای رفتار کنید که با برنامه ریزی‌های خود این مسئله را مدیریت کنید و در حداقل ترین زمان ممکن امور بازرگانی تجارت خود را انجام دهید.

عوامل موثر در مدت زمان ترخیص کالا

مدت زمان ترخیص کالا به عوامل بسیاری بستگی دارد و نمی‌توان با قطعیت گفت که کالایی که این بار در تجارت خود استفده می‌کنید، مدت زمان ترخیص آن همچون کالایی که قبل‌تر صادرا یا واردات آن را انجام داده اید، است. با این حال چندین فاکتور وجود دارد که می‌تواند در تعیین و مجاسبه مدت زمان ترخیص کالا به ما کمک کند که در ادامه مطلب با آن‌ها آشنا خواهیم شد.

یکی از عواملی که می‌تواند در ترخیص کالای ما و سرعت بخشیدن به آن تاثیر گذار باشد، این است که مجوزهای لازم را به موقع دریافت کنیم. همان طور که می‌دانید انجام ترخیص کالا از گمرک مراحل مختلفی دارد و لازم به ذکر است که جهت سپری کردن هریک از این مراحل نیاز است تا یک سری مجوزهایی را داشته بشاید و این مجوزها بایستی پیش از ورود کالا به کشور اخذ شوند.

بنابراین در اولین قدم از تعیین مدت زمان ترخیص کالا باید مقدار زمانی که شما باید برای اخذ هریک از مجوزها بگذارید را بررسی و مدیریت کنیدچرا که شما با اخذ سریع‌تر این مجوزهای لازم می‌توانید مدت زمان ترخیص کالا را بسیار تسریع ببخشید. همچنین توجه داشته باشید که در صورت عدم درباوفت مجوزهای لازم برای ترخیص کالا قطعاً فرابند و مدت زمان ترخیص کالا عقب می افتذ و علاوه بر آن هزینه‌ها و جریمه‌های بسیاری را برای شما در پی خواهد داشت.

با توجه به مطالبی که تا کنون خدمتتان عرض شد یکی از مهم‌ترین و اصلی ترین چیزهایی که می‌تواند در تسریع روند ترخیص کالای شما تاثیر زیادی داشته باشد، اخذ مدارک مربوزه در زمان مناسب است؛ اما این که برای ترخیص کالا به چه نوع مجوزهایی نیاز داریم، به خودی خود موضوعی است که می‌تواند در مدت زمان ترخیص کالا تاثیر بگذارد و سرعت آن را تغییر دهد.

جمع‌بندی

در این مطلب سعی کردیم تا شما را با یکی از مهم‌ترین و اصلی ترین مبانی بازرگانی و تجارت آشنا کنیم و آن چیزی نیست جر صادرات و واردات. باید بدانید که برای ورود به این جوزه کاری شما پیش از آن که اقدام به انجام کاری در صادرات و یا واردات کنید، بایستی با قوانین آن به طور کامل آشنا شوید. همچنین به شما گفتیم که چه چیزهایی می‌تواند در مدت زمان ترخیص کالای شما تاثیر بگذارند. با استفاده از راهکارهایی که دادیم می‌توانید مدت زمان ترخیص کالای خود را تسریع ببخشید و از هزینه‌های اضافی جلوگیری کنید. با تشکر از شما که وقت ارزشمندتان را در اختیار ما گذاشتید و به مطالعه این مقاله پرداختید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *