روش‌های مختلف حمل و نقل وجود دارد که می‌توان از آنها برای حمل بار در مرزهای بین‌المللی استفاده کرد. انتخاب مناسب‌ترین روش و مسیریابی برای واردکننده یا صادرکننده با توجه به اندازه محموله، هزینه و نحوه تحویل فوری محموله مهم است. همچنین اصطلاحات بسیار زیادی وجود دارد که صنعت واردات و صادرات را نیز در بر می‌گیرد. با تمام روش‌های ترانزیت که دارای مجموعه‌ای از الزامات اسنادی و گمرکی خاص خود هستند. اگر شما هم قصد دارید تا با حمل و نقل FCL و LCL و تفاوت‌های این دو با یکدیگر آشنا شوید، پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را از دست ندهید و تا انتها همراه گروه بازرگانی گرزدرازی باشید.

یکی از عوامل مهم همیشه اندازه محموله است و به عنوان یک قاعده برای محموله‌هایی که از خارج از اروپا تهیه می‌شوند، حمل از طریق دریا مقرون به صرفه تر است. اگر محموله خود را از طریق دریا جابه جا می‌کنید، می‌توانید کالاهای FCL یا LCL داشته باشید. مانند همه چیزهای مربوط به حمل بار از یک کشور به کشور دیگر، بهتر است تا حد امکان اطلاعات بیشتری در اختیار داشته باشید. FCL و LCL دو اصطلاح رایجی هستند که در حمل و نقل زمانی که صحبت از تجارت بین‌المللی می‌شود استفاده می‌شود، اما معنی آنها چیست؟

LCL و FCL چیست؟

LCL و FCL دو گزینه اصلی حمل و نقل هستند که هنگام حمل کالا از طریق کانتینر از طریق دریا در دسترس هستند. LCL به معنای کمتر از بار کانتینر است، در حالی که FCL به معنای بار کامل کانتینر است.

همان‌طور که از نام آنها پیداست، FCL شامل ارسال کالاهای شما در یک کانتینر کامل است. با استفاده از این گزینه، شما هزینه کل کانتینر را پرداخت می‌کنید، بنابراین فقط کالاهای شما کل فضا را اشغال می‌کنند. این گزینه معمولاً توسط فرستنده‌هایی انتخاب می‌شود که حجم زیادی از کالاها را دارند که برای پر کردن یک کانتینر 20 یا 40 فوتی کافی است. اما بسیاری نیز زمانی که کالاهایشان به اندازه کافی نزدیک است که ظرف را پر کنند، FCL را انتخاب می‌کنند که تفاوت آن‌ها اهمیتی ندارد. نقطه انحراف برای این معمولاً حدود 10 متر مکعب (CBM) است.

LCL شامل به اشتراک گذاری فضای کانتینر با محموله‌های متعلق به افراد دیگر است. در حالی که FCL به شما امکان می‌دهد کل یک کانتینر را کنترل کنید، LCL محموله شما را با سایر محموله‌ها ادغام می‌کند. حمل و نقل کمتر از کانتینر گزینه‌ای است که اغلب توسط افرادی که حجم کمتری حمل می‌کنند یا به دنبال گزینه‌های تحویل انعطاف‌پذیر هستند، مورد بررسی قرار می‌گیرد. LCL معمولاً برای محموله‌هایی که وزن آنها بین 1 تا 10 CBM است در نظر گرفته می‌شود.

تفاوت حمل و نقل LCL و FCL

از آنجایی که آنها پیامدهای فاصله بسیار متفاوتی برای حمل و نقل شما دارند، LCL و FCL تفاوت‌های اساسی زیادی دارند. تفاوت اصلی بین این دو این است که با LCL، در مقایسه با FCL، معمولاً فضا را با محموله‌های افراد دیگر به اشتراک می‌گذارید. در اینجا تفاوت‌های دیگری وجود دارد که باید در نظر داشته باشید:

هزینه

با FCL، شما باید قیمت یک کانتینر کامل را بپردازید، چه محموله شما ظرف را پر کند یا نه. هیچ قانونی وجود ندارد که میزان حجم محموله شما قبل از استفاده از FCL باشد. اگرچه، LCL ممکن است هزینه بیشتری داشته باشد، زیرا هزینه حمل و نقل شما به ازای هر CBM محاسبه می‌شود. CBM اساساً اندازه گیری می‌کند که محموله شما چقدر فضای لازم را دارد. بنابراین، اگر کالاهایی را حمل می‌کنید که نمی‌توانند چیزی روی آن‌ها انباشته داشته باشند، یا فضای زیادی را اشغال می‌کنند، باید هزینه تمام فضایی را بپردازید که سایر محموله‌ها به دلیل کالاهای شما نمی‌توانند از آن استفاده کنند.

میزان و حجم

LCL برای بارهای حمل و نقل به اندازه 1 CBM یا حداقل کمتر از 10 CBM ایده آل است. اگر کمتر از 1 CBM ارسال می‌کنید (و وزن محموله شما کمتر از 200 کیلوگرم است)، ممکن است به جای آن حمل و نقل هوایی را در نظر بگیرید. اما اگر بیش از 10 CBM ارسال می‌کنید، تفاوت قیمت بین بار کامل کانتینر و LCL ممکن است به اندازه‌ای نزدیک باشد که مهم نیست.

سرعت

حمل و نقل LCL نسبت به محموله‌های FCL زمان کمتری برای رسیدن نیاز دارد. این به این دلیل است که برای تجمیع کالاهای شما با سایر فرستنده‌ها به روزهای بیشتری نیاز است. این شامل زمان مورد نیاز برای مرتب‌سازی، بارگیری، تخلیه و جداسازی کالاها در هر بندر می‌شود. این محموله همچنین باید منتظر سایر کالاهایی باشد که به همان مقصد سفر می‌کنند قبل از اینکه بتواند از بندر خارج شود. در مقایسه، FCL زمان بسیار کوتاه‌تری می‌برد، زیرا کل محموله مستقیماً به شما تحویل می‌شود.

امنیت

FCL از LCL ایمن‌تر است. خطر آسیب، سرقت یا از دست دادن کمتری وجود دارد، زیرا در مقایسه با کالاهایی که از طریق LCL حمل می‌شوند، دست‌کاری بسیار کمتری را تجربه می‌کنند.

مزایا و معایب FCL و LCL

بزرگ‌ترین مزیتی که FCL نسبت به LCL از آن برخوردار است امنیت نسبی کالاهای شما نسبت به LCL است. اگر کالاهای شکننده یا کالاهایی را که باید در طول سفر بدون مزاحمت باقی بمانند، حمل می‌کنید، FCL گزینه بهتری است.

علاوه بر این، FCL سریع‌تر از LCL است. این واقعیت که محموله شما به تنهایی انجام می‌شود به این معنی است که شما مجبور نیستید زمان تثبیت و عدم تحکیم را در نظر بگیرید. علاوه بر این، مسافرت با سایر محموله‌ها ممکن است محموله شما را در معرض مشکلات گمرکی قرار دهد. اگر آنها تصمیم بگیرند که هر یک از کالاهایی را که در همان کانتینر حمل می‌شود بررسی کنند، کل کانتینر با تاخیر مواجه می‌شود.

با وجود این، LCL ممکن است به‌طورکلی گزینه بهتری برای استارت آپ‌ها و مشاغل کوچک باشد. این یک ترتیب قیمت گذاری انعطاف پذیر را فراهم می‌کند که در آن می‌توانید نیازهای حمل و نقل خود را با بودجه خود مطابقت دهید. این امر به ویژه در صورتی مفید است که محموله‌ها با حجم کم باشند.

جمع‌بندی

هر دو LCL و FCL مزایایی دارند. LCL به شما امکان می‌دهد موجودی کمی داشته باشید. اگر پول یا فضای کافی برای قرار دادن یک کانتینر کامل محموله در انبار خود ندارید. LCL همچنین به شما این امکان را می‌دهد که در حجم کمتری ارسال کنید تا بتوانید موجودی خود را کم و در عین حال با جریان ثابت نگه دارید.

اگر محموله شما به اندازه کافی بزرگ باشد، FCL گزینه‌ای است که استفاده از کانتینر کامل را تضمین کند. برای مأموران حمل و نقل و گمرک پردازش FCL از یک فرستنده، ساده‌تر از LCL متشکل از چندین فرستنده است. تحقیق خود را انجام دهید و دریابید که چه چیزی برای کسب و کار شما بهترین است تا سطح موجودی بهینه را حفظ کنید. با تشکر از شما که وقت ارزشمندتان را در اختیار ما گذاشتید و به مطالعه این مقاله پرداختید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *