یکی از مهم‌ترین کارها و اقداماتی که یک تاجر و بازرگان باید به درست آن را انجام دهد ثبت سفارش واردات کالا است. این پروسه به قدری با اهمیت است که حسابی باید برای آن وقت گذاشت و به دقت این کار را انجام داد. لازم به ذکر است که در مراحل ثبت سفارش واردات کالا شما در حقیقت مراحلی را طی می‌کنید که به وسیله آن یک بازرگان یا تاجر سندی را از سیستم وزارت بازرگانی جمهوری اسلامی ایران دریافت می‌کند. داشتن این سند به منزله‌ی این است که واردات آن کالا قانونی است و تحت نظارت سازمان‌های مرتبط است. اگر شما هم قصد دارید تا با نحوه ثبت سفارش واردات مربوط به کالا آشنا شوید با ادامه مطلب همراه بازرگانی گرزدرازی باشید.

ثبت سفارش واردات کالا چیست؟

همان طور که گفتیم ثبت سفارش کالا در حقیقت سندی است که می‌تواند نشان دهد واردات کالای شما به صورت قانونی انجام شده است و مشکلی ندارد. به همین دلیل ثبت سفارش واردات کالا و به همین ترتیب گرفتن یک پیش فاکتور از کسی که کالا را می‌فروشد، اولین قدم برای واردات کالا است.

در سال‌های پیش ثبت سفارش واردات کالا و گرفتن مجوز مربوطه به آن فقط به صورت حضوری انجام می‌شد و تاجر یا بازرگان برای گرفتن مجوز سفارش واردات کالا لازم بود تا به سازمان توسعه تجارت ایران مراجعه کند و پس از این که در آن جا مدارک و اسناد خود را ارائه می‌دادند، می‌توانستند مجوز مربوطه را از سازمان توسعه و تجارت دریافت کنند؛ اما لازم است بدانید که امروزه انجام این کار ساده‌تر شده است و تمامی مراحل را می‌توانید به راحتی از طریق اینترنت و الکترونیک انجام دهید.

روش انجام این کار به گونه‌ای شده است که سازمان توسعه و تجارت ایران با را اندازی وب‌سایت اینترنتی انجام این کار را برای مردم، تاجران و بازرگانان راحت‌تر کرده است. انجام این کار بدین شکل است که شما می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت sabtaresh.tpo.ir در خواست خود را برای ثبت سفارش واردات انجام دهید و بدون این که نیازی باشد تا حضوراً به سازمان بروید، مجوز خود را از طریق سایت دریافت کنید.

به طور کلی مجوز ثبت سفارش واردات مدرکی است که به وسیله سازمان مربوطه یعنی سازمان توسعه و تجارت صادر شده است و می‌تواند نشان دهد که تجارت شما در حوزه‌ی واردات کالا، کاملاً مطابق با قوانین مربوطه کشور است. این مجوز در واقع دارای یک کد هشت‌رقمی است که با تاریخ پروفرما و همچنین نام شرکت یا فرد متقاضی مجوز ثبت سفارش واردات کالا در یک کاغذ ثبت می‌شود. تاجر یا بازرگان بایستی به هنگام ترخیص کالای خود از گمرک این برگه را به همراه خود داشته باشد و در این زمان از آن استفاده نماید.

در رابطه با سامانه الکترونیک و وب‌سایت سامانه توسعه و تجارت ایران خدمتتان عرض کنیم که شما می‌توانید در هر ساعت از شبانه‌روز با مراجعه به وب‌سایت ابتدا در آن جا خود را ثبت‌نام کنید و پس از دریافت نام کاربری و همچنین رمز عبور نسبت به ثبت سفارش واردات کالای خود اقدام نمایید. همچنین بد نیست در این جا به این موضوع اشاره شود که تمام مراحل و پیگیری‌های لازم در رابطه با واردات کالای خود را می‌توانید از طریق این سامانه و به شکل کاملاً اینترنتی و غیرحضوری انجام دهید و هیچ نیازی به مراجعه حضوری شما به سازمان توسعه و تجارت نیست.

اقدامات لازم برای ثبت سفارش واردات کالا

همان طور که می‌دانید مراحل و اقدامات لازم برای واردات کالا توسط واردکننده‌ی آن و یا حق‌العمل‌کار گمرک انجام می‌شود به همین دلیل نیاز است تا چنین فردی با تمامی مراحل، جزئیات و ریزه کاری‌های مربوط به واردات کالا آشنا باشد. همچنین این فرد لازم است تا به تمامی اسناد و مدارک مورد نیاز در این پروسه به طور دقیق مسلط باشد تا در واردات کالا به مشکلی نخورد.

با توجه به ویژگی‌های گفته شده، پیشنهاد می‌شود تا کارهای مربوط به واردات کالای خود را به یکی از شرکت‌های بازرگانی بپردازید؛ شرکت‌های بازرگانی معمولاً از متخصص‌هایی تشکیل شده است که به طور کامل به مسائل مربوط به صادرات و واردات (از نحوه ثبت سفارش واردات کالا گرفته تا ترخیص کالا از گمرک) آشنا هستند و می‌توانند کاملاً بدون نقص امور شما را به انجام برسانند.

یکی از همین گروه‌های بازرگانی، شرکت بازرگانی گرزدرازی است که شما می‌توانید کلیه‌ی امور و مراحل صادرات و واردات کالای خود را به آن‌ها بسپارید. گروه بازرگانی گرزدرازی با داشتن کادری متخصص و مجرب می‌تواند به شما مشاوره‌ی لازم برای انجام امور صادرات و واردات کالا را بدهد و تا جایی که می‌شود به شما کمک کند.

مرحله‌ی بعدی که شما باید برای ثبت سفارش واردات کالای خود بگذرانید، ثبت اطلاعات لازم مطابق با قوانین گمرک است. برای ثبت سفارش واردات کالا شما بایستی اطلاعات و مدارکی همچون اطلاعات محصول، کشور مبدأ، تولیدکننده خارجی و شرکت کشتیرانی خارجی، گیرنده، مقدار و ارزش کالاهای وارداتی را ثبت کنید. همچنین لازم به ذکر است که بایستی هزینه‌های لازم را در این مرحله پرداخت نمایید

خلاصه مراحل ثبت سفارش واردات کالا

  • شما بایستی کد تعرفه کالای وارداتی خود را دریافت کنید
  • پس از آن باستی فاکتور فروش یا پروفرما را از فروشنده‌ی کالا اخذ نمایید
  • سپس می‌توانید به وب‌سایت سامانه ثبت سفارش واردات کالای سازمان توسعه و تجارت ایران مراجعه نمایید و از آن جا فرم مربوط به ثبت سفارش را به صورت اینترنتی تکمیل کنید.
  • تأییدیه‌ی مربوط به سند ثبت سفارش را از کارشناسان دریافت کنید
  • باید به یک شرکت بیمه بروید و بیمه‌نامه جمل و نقل برای کالای وارداتی خود را دریافت کنید.
  • پرداخت هزینه‌های لازم و پرداخت هزینه‌های مربوط به ثبت سفارش کالا به بانکی که واسطه معامله است.

جمع‌بندی

در این مقاله سعی کردیم تا شما را از مرحله به مرحله واردات کالا آشنا کنیم و در این مقاله به طور اختصاصی به نحوه ثبت سفارش واردات کالا پرداختیم و گفتیم برای واردات نیاز است تا این مجوز برای به جهت اثبات قانونی بودن واردات کالای خود، داشته باشید. با تشکر از شما که وقت ارزشمندتان را در اختیار ما گذاشتید و به مطالعه این مقاله پرداختید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *